Особливості та призначення захисної фурнітури циліндрів
Серед уразливіших до силового зламу компонентів дверей тверде перше місце займають циліндри. Їх рівень протистояння відмичкам зазвичай дуже високий, тому зламнику простіше зруйнувати личинку. Методик руйнування багато — ви можете ознайомитися з ними, а тут нагадаємо, що циліндр можуть висвердлити різними способами і різними способами зруйнувати (розлам, вибивання, виривання). Захист від подібних впливів існує — це броненакладки.
Конструкція та принцип дії захисної фурнітури циліндрів
Протизламні функції захисної фурнітури циліндрів, званою в побуті броненакладками, базуються на ковпаках з міцного металу, званими захисною частиною фурнітури, що кріпляться до полотна дверей. Захисна частина притягується за допомогою двох болтів, що проходять крізь дверне полотно, в ній є порожнина, в яку входить частина циліндра.
Існують різні види захисної фурнітури і різні способи її кріплення — захисну частину можна кріпити на поверхні полотна, можна втопити в ньому. Питання це надзвичайно важливе — від нього залежить рівень зламостійкості дверей. Справа в тому, що броненакладки, які кріпляться поверх сталевої обшивки, можуть збиватися або зриватися — під них ударами молотка заганяється потужна викрутка, в щілину вставляється лом і броненакладка зривається. Чи потрібно говорити, що броненакладки, які стоять на декоративній обшивці, зірвати ще легше. Водночас таке розташування забезпечує певний захист, і зламникові доведеться докласти деякі зусилля і час на зрив захисної фурнітури.
Броненакладки (зліва зовнішнього типу, праворуч врізна)
Вищий рівень захисту надасть врізання броненакладки в дверне полотно. Це більш витратний спосіб — якщо в першому разі досить просвердлити два наскрізних отвори в полотні для кріпильних гвинтів (в замках такі отвори вже є), то для утоплення фурнітури доведеться виконати фрезерування обшивки дверного полотна строго по діаметру захисної частини. Після цього захисна частина вставляється в отвір і притягується до тіла замка. Потім на неї надівається декоративна планка і ковпак потрібного кольору. Висота захисної частини підбирається таким чином, щоб вона мінімально виступала над полотном дверей. Загалом виходить монолітна конструкція, зламати яку дуже важко — збити або загнати викрутку не вийде завдяки утопленню.
Броненакладку зліва збити легко, праворуч — практично неможливо
Тепер про уразливості захисної фурнітури. Одну з них ми розглянули — схильність до зриву через тип броненакладки і спосіб монтажу. Другий момент — використовувані в захисній частини твердосплавні або загартовані метали можна висвердлити спецсвердлами. Зробити це важко, часові витрати присутні, але факт залишається фактом. Можна подумати, що захисна фурнітура в таких випадках не виконує свою функцію, проте слід розуміти, що будь-які двері можна зламати — питання лише в часі. Броненакладки збільшують цей час, бо висвердлити броненакладку або висвердлити циліндр, це, як кажуть у нас в Одесі, дві великі різниці навіть при тому, що сучасні пристойні циліндри мають вставки з твердосплавних металів, що захищають ротор і піни. Захистивши такий циліндр броненакладкою, ви отримаєте дуже хороший рівень захисту, який на побутовому рівні можна назвати максимальним.